Doğrudan Pazarlama İletişimcileri Derneği

Sinan Günal

Şu bizim çizgi nerede?

Sektörün ihtiyacı olan önemli bir buluşma noktası haline gelen Kristal Elma Yaratıcılık Festivali’nin belki de en önemli parçası hâlâ Kristal Elma Yarışması. Yarışmada ödül kazananlar listesini incelediğimde, bazı çarpıcı noktalar gözüme çarptı. Özellikle Doğrudan Pazarlama Bölümü’nde geleneksel olarak interaktif/dijital kapsam/kategori açıklamaları içermeyen Etkinlik Pazarlaması, Satış Noktalarında Pazarlama, Ambient gibi bölümlerde, ödüle layık görülmüş olan dijital kökenli ajansların varlığı dikkatimi çekti. Dijital ve Dijital Kökenli Kampanyalar Kategorilerinde ise yıllardır geleneksel olarak adlandırılan ajansların varlıklarını artırdıkları gün gibi ortada.

İşte bu sonuçlar, uzun zamandır sektör olarak kullandığımız tanımlamaları sorgulamamız gerektiği tartışmalarının kanıtları olarak karşımızda duruyor. Bu sonuçlar aynı zamanda, artık, çizginin ne tarafında olduğuna göre kendi kimliklerini tanımlayan sektör paydaşlarının, çizginin nerede olduğunu umursamayan ancak “büyük fikri” doğru strateji ve uygulama ile birleştiren hem tecrübeli hem de genç ajansların dümen suyunda kalmaya başlayacaklarının habercisi. Burada önemli bir alkışı da ajanslar kadar, bu ajanslarla bu işleri çıkaran müşterilere de vermek gerektiği kanaatindeyim.

Hedef kitlelerin giderek fragmente olduğu günümüzde, markayı doğru anlayan, tek bir kanala odaklanmayan, markanın ihtiyaçları doğrultusunda geniş çaplı düşünme yetkinliğine sahip, eski ve yıpranmış kimliklere takılmamış ajanslara her geçen gün daha fazla ihtiyaç olacağı kesin. İşine bugünün anlayışlarını katarak geliştiren ve bu yeni nesil rekabet ortamında başarıya koşmaya devam eden tüm odaklanmış ajanslara ise şapka çıkarmaya devam etmek lazım.

Ödül alan tüm ajanslara ve onlara bu güzel işleri ortaya çıkarma imkanı veren tüm markalara tebrikler. Ayrıca bu güzel Festival’i sektörümüze kazandıran başta Reklamcılar Derneği olmak üzere tüm organizasyon ekibine de teşekkürler.

 

Sinan Günal

Doğrudan Pazarlama İletişimcileri Derneği

Yönetim Kurulu Üyesi

DİĞER BLOG YAZILARI

İç İletişim

Yeni

Kimin elemanı? Sınırlar?

Yeni

Sektörün kendini baltalayan kısır döngüsü

Yeni

Bir yıl daha bitti bir yeni yıl daha geldi

Yeni

Sıra e-ticaret Kanunu yönetmelik adımında

Yeni

Bir ödül daha almaz mısınız?

Yeni

radore

©2018 DOĞRUDAN PAZARLAMA İLETİŞİMCİLERİ DERNEĞİ BU SITEDE BULUNAN YAZI VE ÇIZIMLERIN HER HAKKI SAKLIDIR.