Doğrudan Pazarlama İletişimcileri Derneği

Eser Hakim

Dünyanın en tehlikeli işi

Dünyanın en tehlikeli kariyer basamağı hangisi biliyor musunuz? 2007’de Fast Company’de okuduğum bir makale bu soruyu CMO (Chief Marketing Officer) olarak yanıtlıyordu. Spencer Stuart tarafından yürütülen araştırmaya göre ortalama bir CMO’nun görevde kalış süresi iki seneyi bulmuyordu. Bugün de rakamlarda bir değişiklik yok.

Bu görevin altından kalkabilmeleri için CMO’lara her gün yeni öneriler sunuluyor. Farklı makaleleri tarayarakCMO’lar için bir to-do-list hazırladım;

1. İnovasyon: CMO’dan yenilik beklenen alanlar sanıldığı gibi dijital ve sosyal medya ile sınırlı değil. Son yıllarda pazarlama ekibinin tüketici iç görülerini analiz ederek pazarlanabilir ürünler geliştirilmesine katkı sağlaması bekleniyor.

2. Sosyal değişim: Tüketiciler markalardan sosyal değişimlere öncülük etmelerini bekliyorlar. Guardian’ın yayınladığı bir makalede bu görevin marka adına CMO tarafından üstlenilmesi öngörülüyor.

3. Hikaye anlatımı: Marka hikayeleri şirket içinde takım ruhu yarattığı gibi tüketiciler üzerinde de etki bırakıyor. Bu görevi şirkette kimin üstleneceği konusunda herkes hem fikir; baş hikayeci CMO.

4. Satış: Marketing Week’te okuduğum bir makale satışın artık sadece satış ekiplerinin sorumluluğunda olmadığını anlatıyor. Doğrudan pazarlama taktiklerini kullanarak satışı arttırmak bizzat CMO’nun sorumluluğunda.

5. Küçük bütçeler ile sihirli sonuçlar: Eski pazarlama bütçeleri içinde kalarak hem geleneksel iletişim kanallarında hem de doğrudan pazarlama kanallarında markalarını var etmek zorundalar. Tüm pazarlama faaliyetlerini aynı bütçe içinde çözmek ve etkili sonuçlar almak CMO’nun temel görevlerinden.

Bu listeyi yapmaktaki amacım pazarlama sektöründekilerden beklentilerin nasıl hızla değiştiğini vurgulamak. Her ne kadar CMO’ya atfedilse de bu görevlerin marka için çalışan tüm ekiplerden, sizlerden ve bizlerden beklendiğini unutmayın! Haydi görev başına!

 

Eser Hakim

DPİD Yönetim Kurulu Üyesi

DİĞER BLOG YAZILARI

İç İletişim

Yeni

Kimin elemanı? Sınırlar?

Yeni

Sektörün kendini baltalayan kısır döngüsü

Yeni

Bir yıl daha bitti bir yeni yıl daha geldi

Yeni

Sıra e-ticaret Kanunu yönetmelik adımında

Yeni

Bir ödül daha almaz mısınız?

Yeni

radore

©2018 DOĞRUDAN PAZARLAMA İLETİŞİMCİLERİ DERNEĞİ BU SITEDE BULUNAN YAZI VE ÇIZIMLERIN HER HAKKI SAKLIDIR.