Doğrudan Pazarlama İletişimcileri Derneği

Emine Pura

Ulaşım sektöründe doğrudan pazarlama

Ulaşım sektöründe artan rekabet ve hizmet odaklı yenilikler, sektörün pazarlama iletişimi faaliyetlerine de hareketlilik getirdi. Seyahat deneyiminin ön plana çıktığı sektörde, interaktif ekranlar yolcular için sadece keyifli vakit geçirmekten öte, izinli pazarlama dahilinde, markalar ile firmanın yolcuları arasında çapraz iletişim ve promosyon imkanları tanıyor.  Öte yandan, seyahat süresini keyifli hale getirmeye odaklanan hizmet bakışı, müşteri memnuniyetini artırıyor.

Bu konuda dünyada güzel örnekler var. Güney Afrika’nın uygun fiyatlar sunan havayolu Kulula, bizzat uçaklarını reklam mecrası olarak kullanması, kabin ekibiyle uçuşu tam bir etkinliğe çevirmesi esprili ve benzeri olmayan bir marka konumlamasıyla dikkat çekiyor. Sosyal medya üzerinden yürütülen hedef kitle bağımlılık projeleri, gerilla ile birleşerek akıllarda kalan ve kesinlikle bağlılık yaratan sonuçlar doğuruyor. Tüm bu kurumsal konumlama ve doğrudan pazarlama çalışmalarıyla Kulula, bir havayolu şirketinin hem güvenilir hem keyifli olabileceğini ispat ediyor.

Spanair’in “Beklenmeyen Valiz” çalışması ödüllü sadakat kampanyaları ve sosyal medyanın beraber kurgulandığı başarılı bir proje. Havayolu şirketi Noel gecesini, Barcelona-Las Palmas uçuşunda geçiren 190 yolcuya hoş bir sürpriz hazırlar. Sabah, Las Palmas havaalanında valizlerini almak için bantta beklerken, her bir yolcunun adına hediye paketleri dönmeye başlar. Yolcu datasından, cinsiyet, yaş, meslek, aile durumları gibi kriterlerin segmentasyonuna göre 12 farklı hediye tipi kişiye özel paketlenir. Kendi isimlerine gelen sürpriz hediyeleri açan yolcular kozmetik ürünleri, oyuncak ayı, araba maketi, şapka gibi hediyelerle karşılaşırlar. Projenin videosu 48 saat içinde 100.000, 2 hafta içinde 700.000 kişi tarafından izlendi, sosyal medyada 30.000 tekil kullanıcı yorum yaptı.

Farklı sektörlerde, doğrudan pazarlama avantajlarının hizmet veren ajanslar tarafından açığa çıkarılmasıyla, ülkemizde doğrudan pazarlama sektörü ivmesini arttırarak gelişmeye devam edecektir.

Emine Pura / DPID Yönetim Kurulu Başkanı

DİĞER BLOG YAZILARI

İç İletişim

Yeni

Kimin elemanı? Sınırlar?

Yeni

Sektörün kendini baltalayan kısır döngüsü

Yeni

Bir yıl daha bitti bir yeni yıl daha geldi

Yeni

Sıra e-ticaret Kanunu yönetmelik adımında

Yeni

Bir ödül daha almaz mısınız?

Yeni

radore

©2018 DOĞRUDAN PAZARLAMA İLETİŞİMCİLERİ DERNEĞİ BU SITEDE BULUNAN YAZI VE ÇIZIMLERIN HER HAKKI SAKLIDIR.