Doğrudan Pazarlama İletişimcileri Derneği

Emine Pura

Süper güçlere sahibiz

Memleketimizde pazarlama ve satış terimleri karıştırılır. Pazarlama bölümünde okuyan gençlere “Tencere tava mı satacaksın?” diye sorulur, kartvizitinde pazarlama uzmanı yazanlar satışçı gibi çalışır. Tamam, özünde ikisinin de birçok apartmana girişi yasaktır. Her şerde bir hayır var mıdır bilmem ama son dönemde doğrudan satışın ne olduğuna dair algı biraz daha yerleşti. Zira, tüy dökücü krem, horlamayı engelleyen mekanizma, katlanmayan kırılmayan hortum size doğrudan satış ile ulaşmaktadır, arada hiçbir satış kanalı olmadan direkt kapınızda.

Pazarlamacının satıcı olmadığı gerçeğini kabul ederek başlayalım, doğrudan pazarlama da seçilmiş hedef kitle ile markayı buluşturan pazarlama faaliyetleridir. Satış yapmaz, satın almaya teşvik eder; marka ile hedef kitle arasında bağ kurar, marka deneyimi yaşatır, denettirir. Sahada ve satış noktasında pazarlama, etkinlik pazarlaması, interaktif pazarlama ve veritabanına pazarlama disiplinleri “doğrudan pazarlama” tanımına girer.  Seçilmiş hedef kitleye, yaratıcı , teşvik eden ve markayla bağ kurulan bir fikirle, somut ve sonuçları ölçümlenebilen bir mekanizmayla ulaşmak ana kriterdir.

Hedef kitle tanımı, kitlesel iletişim projeleri için verilen brif ise doğrudan pazarlama için yetersiz bir briftir. Zira, bu işin güzelliği genele değil, özele ulaşmaktadır. Yetersiz ya da tam belirlenmemiş brif, ajanslar için pimi çekilmiş bir bombadır, çünkü beklentilerin netleşmemiş olduğu başarı kriterlerinde sıkıntı yaşanacaktır. Tecrübeli bir doğrudan pazarlama ajansı ile projeye başlamadan, brifi ve başarı kriterlerini netleştirmenizi tavsiye ederiz. Hizmet satınalmasında, bazen bütçe dip toplamı üzerinden değerlendirme yapmak ya da en yüksek indirim oranını almak yeterli  görülmektedir. Bu da, marka için pimi çekilmiş bir bombadır.  Talep ettiği hizmeti net tanımlayan, etik ve yasal yükümlülüklerini kontrol eden, bir de ajansın emek ve fikrinin de bir değeri olduğunu takdir eden marka ise candır.

İtiraf edelim, hizmetveren ajanslar olarak bizler çizgi romanlardaki üstün güçlere sahip karakterleriz.  Fantastik bombastik güçlerimizle uyumadan yaşarız, yakıtsız araçlarımızla ışık hızında her yere yetişiriz, mikroçipli kontakt lenslerimizle geleceği bile görebiliriz, üstelik çok özel bir kampanya ile karşınızdayız, fikir geliştirmek bedava, bütçe üzerinden yüzde 70 indirim, bir proje alana bir proje bedava…

Emine Pura / DPID Yönetim Kurulu Başkanı

DİĞER BLOG YAZILARI

İç İletişim

Yeni

Kimin elemanı? Sınırlar?

Yeni

Sektörün kendini baltalayan kısır döngüsü

Yeni

Bir yıl daha bitti bir yeni yıl daha geldi

Yeni

Sıra e-ticaret Kanunu yönetmelik adımında

Yeni

Bir ödül daha almaz mısınız?

Yeni

radore

©2018 DOĞRUDAN PAZARLAMA İLETİŞİMCİLERİ DERNEĞİ BU SITEDE BULUNAN YAZI VE ÇIZIMLERIN HER HAKKI SAKLIDIR.