Doğrudan Pazarlama İletişimcileri Derneği

Zuhal Gezer

Kendimizi tanıtabiliyor muyuz?

Doğrudan pazarlama sektörü son yıllarda ciddi gelişmeler kaydetti. Araştırma sonuçlarına göre, sektör büyüme oranının, seneler bazında %20’nin altına inmediği dikkat çekiyor.* Yapılan işlerin, çalışanların ve sektördeki ajansların kalitesi de gözle görülür bir şekilde artıyor.

Yaptığımız iş hem markalar hem de çalışanlar nezdinde daha kıymetli bir konuma geldi. Son verilere göre, sektör 1,8 milyar dolara ulaştı ve 115 bin kişiye istihdam sağlıyor.*

Günümüzde saha tanıtım ekiplerinde çalışanlar artık bu işi bir meslek gibi görmeye başladılar. Bu meslekteyken evlenen, anne/baba olan, evini geçindiren, kariyer yapan pek çok arkadaşımız var.

Ancak tanıtımın uzmanları olan bizlerin resmi makamlar tarafından da bilinirliğini arttırmak için hâlâ yapmamız gereken çok şey var. Çıkan yasaların, yapılan düzenlemelerin mesleğimizle de uyumlu ve pratikte uygulanabilir olması için bu şart. Sektör araştırmasına katılan şirketlerin %88’i sektörün en büyük sorunu olarak sektörün yeterince tanınmamasını ve yasal sorunları görüyorlar.*

Muvazaa konusu, kısmi süreli çalışanlar için GSS primi ve OSGB konusu ile ilgili getirilen düzenlemeler bizim yapımızdaki şirketlerin işleyişinin daha iyi anlaşılması gerekliliğinin altını çiziyor.

Bu ihtiyaca yönelik DPİD sektör yapılandırma komisyonunda ciddi çaba sarf ediyoruz. Bugüne kadar bu amaçla TBMM, Bakanlık, SGK, İŞKUR, Mesleki Yeterlilik Kurumu gibi kurumlar ziyaret edildi. Geçtiğimiz yıl katıldığımız ÇSGB’nın 10. Çalışma Meclisi Toplantısında 2 gün boyunca  yoğun bir lobi faaliyetinde bulunduk ve aktif olarak ilgili kurumlarla görüşmelerimiz devam ediyor.

Sektörümüzün tanımlanması ve tanınması konusunda başarılı olduğumuz ölçüde ihtiyaçlarımızla örtüşen, verimli ve yasalarla uyumlu bir iş yapış şeklini oturtabileceğimizin hepimiz farkındayız. Amacımız çerçevesi çizilmiş, standartları belirlenmiş resmen tanınmış bir sektör haline gelebilmek.

 

*Kaynak “DORinsight” Sektör Araştırması Raporu

 

Zuhal Gezer

DPİD Yönetim Kurulu Üyesi, Sayman

 

DİĞER BLOG YAZILARI

İç İletişim

Yeni

Kimin elemanı? Sınırlar?

Yeni

Sektörün kendini baltalayan kısır döngüsü

Yeni

Bir yıl daha bitti bir yeni yıl daha geldi

Yeni

Sıra e-ticaret Kanunu yönetmelik adımında

Yeni

Bir ödül daha almaz mısınız?

Yeni

radore

©2018 DOĞRUDAN PAZARLAMA İLETİŞİMCİLERİ DERNEĞİ BU SITEDE BULUNAN YAZI VE ÇIZIMLERIN HER HAKKI SAKLIDIR.