Doğrudan Pazarlama İletişimcileri Derneği

A. Serhat Demirel

Usta terziler olmak zamanı

Bazen yazası, okuyası, konuşası, dinleyesi ve hatta düşünesi gelmez insanın. Çünkü öyle bir andır ki “o bazen anı”, anlayamaz olup biteni, anlasa bile anlatamaz insan. Bırakın susarken sessiz kalmayı, konuşurken bile sesi çıkmaz, çıkamaz.

İnsanlar ölür. Evet, her gün insanlar ölür.  Ölüm hayat döngüsünün devam şartıdır, kabul. Ölenle ölünmez, doğrudur. Ama bazen ölenle birlikte tüm insanlık ölür.  İnsanlık intihar eder. Bugünlerde o bazen anlarından, insanlığın intihar anlarından birini daha yaşıyoruz.

O kadar çok şey üst üste geldi ki, doğrudan pazarlama sektörünün eğrisini, doğrusunu yazmanın ötesinde olma gerektiğini düşündüm.  Elim varmadı planlara, projelere, stratejilere, bütçelere dokunmak.

Sadece doğrudan pazarlama sektörü değil, tüm sektörler durup bir düşünmeli. Aynanın karşısına geçip, çırılçıplak soyunarak kendisine bakmalı. Bugün bulunduğu durumdan memnun mu? Giydiğimiz kıyafetler bizim kıyafetlerimiz mi?

Sebebi sektörün kendisi olabilir, kanunlar olabilir, uygulamalar olabilir, sektör çalışanları olabilir, hizmet verilen markalar olabilir, her ne olursa olsun, bugün üzerimizdeki kıyafetlerimizden memnun muyuz? İşimizden bahsetmiyorum, ama işimizi yapma şeklimizden memnun muyuz?

Kendi adımıza iğneyi ipliği elimize aldık. Bize önerilen kıyafetlerin yerine, giymemiz gereken kıyafetleri dikme zamanı geldi. Sektörümüzün olması gereken yerde olmasını sağlamak hepimizin ustalığına bağlı bugün. Tüm sektör emekçileri ile bir arada hareket edebilmek için, önce bireysel kararlılık gerekiyor. Kendi yanlışlarımızla yüzleşmek, uygulamalardaki eksikleri işaret etmek, bu konuda inisiyatif almak, sektör içi iletişim kanallarını üst düzeyde çalıştırmak ve sektörün tekrar yapılandırılması için emin adımlarla hareket etmek gerekiyor.

Biz DPİD olarak, tüm üye firmalarımızla yeniden yapılanma sürecimizi kararlılıkla sürdürüyoruz. Sadece ticari faaliyetlerimiz ve getirileri yönünde değil, ülkemize ve gençliğimize katkılarımızı da tekrar sorguluyor, bu bağlamda geleceğe yönelik adımlarımızı sıklaştırıyoruz.

Gelecekte kaderci bir bakış açısıyla ne olacağını beklemek yerine, tercihimizi geleceği şekillendirenlerin arasında olma yönünde kullandık.

İğne ve iplikler elimizde.

A. Serhat Demirel / DPİD Yönetim Kurulu Üyesi

DİĞER BLOG YAZILARI

İç İletişim

Yeni

Kimin elemanı? Sınırlar?

Yeni

Sektörün kendini baltalayan kısır döngüsü

Yeni

Bir yıl daha bitti bir yeni yıl daha geldi

Yeni

Sıra e-ticaret Kanunu yönetmelik adımında

Yeni

Bir ödül daha almaz mısınız?

Yeni

radore

©2018 DOĞRUDAN PAZARLAMA İLETİŞİMCİLERİ DERNEĞİ BU SITEDE BULUNAN YAZI VE ÇIZIMLERIN HER HAKKI SAKLIDIR.