Doğrudan Pazarlama İletişimcileri Derneği

Alper Sesli

Gerilla pazarlamanın giderek artan gücü

Muhtemelen benim üniversite yıllarımda bırakın pazarlama kelimesini, başında bir de “gerilla” kelimesi olsaydı öğrencilik yaşamım yarım kalırdı. Bugün ise reklamveren cephesindeki pazarlama stratejilerinin toplantılarında bile ciddi bir konu başlığı artık gerilla pazarlama. Aslında kelimenin kökeni son derece basit. 1800’lü yıllarda içerik kazanan bu kelime, çete savaşı, çete mücadelesi ve en önemlisi taktiksel olarak da düşmana ordu gibi gözükmeden düşmanı püskürtme ve ortadan kaldırma stratejisi olarak insanlık sayfası sözlüğündeki yerini almış.

1960’lı yıllarda ise ABD’de birçok çizgi üzeri yaratıcı ajans için Vietnam’daki ABD’ye karşı yerel halkın gerilla savaşının başarısı bir ilham kaynağı olmuş. Egemen ve emperyal markaların hükmettiği pazarda onlar kadar katı kuralları, kurumsallık kaygıları ve bütçeleri olmayan yenilikçi markaların pazarlama silahı olarak güçlü bir pazarlama iletişimi disiplini yaratmış. Son 5 yıldır ise özellikle Türkiye’de dijitalde, açıkhavada, doğrudan pazarlamada yükselen bir trend. Bu konu DPİD’in Doğrudan Pazarlama Ödülleri’nde bağımsız kategori olarak inanılmaz keyifli ve lokal yaratılmış projelerle dolup taşan bir mecra gücünü ele almış durumda. İşte bu bağlamda Doğrudan Pazarlama Ödülleri’nden birkaç keyifli projeyi sizlerle tekrar paylaşmak istedim. Cesaret eden reklamveren markalara ve fikirleri yaratan tüm ajanslara teşekkürler.

T-Box “Prezervatif Cüzdanları”, Bonus 10. yıl “Köprüler Bedava Geç Türkiye” (350.000 araç, 1 milyon tekil kişi iletişimi), ETİ 50. Yılı “Mersin’de 30 yıl sonra ilk kar yağdırma”, “İstiklal Caddesinde MFÖ sürpriz konseri”, Rize’nin Çamlık köyünde “3D sinema” projesi(1.500.000 kişi internet izleme, sıcak iletişimde ise 11.000 kişi), Superfresh “Galata Köprüsü”, Pınar Gurme Sucuk için “Sucuk veren Raket”, FIAT 500 için “Kırmızı Işıklarda Yaşam Var”, Turkcell Hayat Paylaşınca Güzel sloganına bağlı “Sokak hayvanları için 10.000 su kabı projesi” vb…

Gerilla pazarlama 360 derecedeki efektif kullanılabilirliğin gücü ile daha nice gerilla projeli günlere.

Önemli not: Gerilla pazarlama ucuzdur fikri YANLIŞ’tır.                                                 

Alper Sesli / DPİD Asbaşkanı

DİĞER BLOG YAZILARI

İç İletişim

Yeni

Kimin elemanı? Sınırlar?

Yeni

Sektörün kendini baltalayan kısır döngüsü

Yeni

Bir yıl daha bitti bir yeni yıl daha geldi

Yeni

Sıra e-ticaret Kanunu yönetmelik adımında

Yeni

Bir ödül daha almaz mısınız?

Yeni

radore

©2018 DOĞRUDAN PAZARLAMA İLETİŞİMCİLERİ DERNEĞİ BU SITEDE BULUNAN YAZI VE ÇIZIMLERIN HER HAKKI SAKLIDIR.